2014 Next Generation Jazz Festival Results

High School Big Band Division

First Place:
Northgate High School*
Walnut Creek, Calif.
Greg Brown, director

Second Place:
Buchanan High School*
Clovis, Calif.
Paul Lucckesi, director

Third Place:
Westlake High School Jazz Ensemble I*
Westlake Village, Calif.
Brian Peter, director

High School Combo Division

First Place:
Folsom High School*
Folsom, Calif.
Curtis Gaesser, director

Second Place
Esperanza High School Combo A
Anaheim, Calif.
Brad Davis, Director

Third Place:
Lexington High School
Lexington, Mass.
Andrew Held, director

High School Vocal Division

First Place:
Folsom High School Jazz Choir I*
Folsom, Calif.
Curtis Gaesser, director

Second Place:
Valencia High School “Two N’ Four”*
Valencia, Calif.
Christine Tavares-Mocha, director

Third Place:
Valencia High School “Soundwaves”
Valencia, Calif.
Christine Tavares-Mocha, director

High School Open Combo Division

First Place
Tucson Jazz Institute “Concord” Combo*

Tucson, Ariz.
Brice Winston, director

Second Place
Jazz House Messengers
West Orange, N.J.
Oscar Perez, director

Third Place
New Jazz Messengers
White Plains, N.Y.
Julius Rodriguez, director

College Big Band Division

First Place
University of Miami Frost Concert Jazz Band*
Miami, Fla.
John Daversa, director

Second Place
CSU Long Beach Concert Band
Long Beach, Calif.
Jeff Jarvis, director

Third Place
UNLV Jazz Ensemble l
Las Veagas, Nev.
Dave Loeb, director

College Vocal Ensemble Division

First Place
CSU Long Beach "Pacific Standard Time"*
Long Beach, Calif.
Christine Guter, director

Second Place
Elmhurst College “Late Night Blues”
Elmhurst, Ill.
Susan Moniger, director

Third Place
American River College
Sacramento, Calif.
Dr. Arthur Lapierre

College Open Combo Division

First Place
USC Thornton School of Music Honors Combo*
Los Angeles, Calif.
Jason Goldman, director

Second Place
University of Nevada, Las Vegas Latin Jazz Ensemble
Las Vegas, Nev.
Uli Geissendoerfer, director

Third Place
Brendan Polk Trio (Florida State University)
Tallahassee, Fla.
Robin Sherman, director

Conglomerate Big Band Division

First Place:
SFJAZZ High School All-Stars Orchestra*
San Francisco, Calif.
Paul Contos, director

Second Place:
Jazzschool Monday Night Studio Band
Berkeley, Calif.
Dave Eshelman, director

Third Place:
Tucson Jazz Institute Ellington Band
Tucson, Ariz.
Doug Tidaback, director

* Performing at the 57th Monterey Jazz Festival

AWARDS AND SCHOLARSHIPS:

High School Big Band Division

Scholarships
50% of Tuition: Berklee College of Music Five-Week Summer Program:

Andrew Stephens, trumpet / Rio Americano High School

$300 – 2014 Brubeck Institute Jazz Camp Summer Camp:
Alex Smith, drums / Westlake High School

Lafayette Summer Music Jazz Workshop (Awarded to a bassist):
Kanoa Mendenhall, bass / Marin High School of the Arts

Lafayette Summer Music Jazz Workshop (Awarded to a pianist):
Joey Cozza, piano / Folsom High School

Stanford Jazz Workshop:
Steven Robinson, trombone / Westlake High School

Outstanding Soloist Awards
1. Kanoa Mendenhall, bass / Marin High School of the Arts
2. Emery Mesich, alto sax / Folsom High School
3. Aaron Shaw, tenor sax / LA County High School for the Arts
4. Andrew Stephens, trumpet / Rio Americano High School
5. Michael Gutierrez, trumpet / Buchanan High School

High School Combo Division

Scholarships
35% of Tuition: Berklee College of Music Five Week Summer Program:

Brian Nam, drums / Lexington High School                          

Outstanding Soloist Awards
1. Emery Mesich, alto sax / Folsom High School
2. Arabelle Schoenberg, piano / Berkeley High School
3. Joel Wenhardt, organ / Esperanza High School
4. Evan Abounassar, drums / Esperanza High School

High School Vocal Ensemble Division

Scholarships
50% of Tuition: Berklee College of Music Five-Week Summer Program:

Devin Daniels, vocals / Hamilton High School

Outstanding Soloist Awards
1. Sam Fulkerson, vocals / Folsom High School
2. Paulaine Sano, vocals / Valencia High School
3. Mathew Bermudez, vocals / Valencia High School

High School Open Combo Division

Outstanding Soloist Awards
1. Logan Kane, bass / SFJAZZ High School All Stars Orchestra
2. Sam Chess, trombone / Tucson Jazz Institute
3. Coleman Hughes, trombone / Jazz House Messengers
4. Wallace Roney, trumpet / Jazz House Messengers

College Big Band Division

1. Joel Ross, vibes / University of the Pacific
2. Ramsey Castaneda, tenor sax / CSU Long Beach
3. Christopher Palowitch, bass trombone / University of Miami Frost School of Music
4. Ryan Chapman, trumpet / University of Miami Frost School of Music

College Vocal Jazz Ensemble Division

Outstanding Soloist Awards
1. Maria Schafer, voice / CSU Long Beach
2. Jenny Swoish, voice / CSU Long Beach
3. Alysha McElroy-Hodges, voice / Elmhurst College

College Open Combo Division

Scholarships
Stanford Jazz Workshop
:
Ana Bairrero, drums / USC Thornton School of Music Honors Combo

Outstanding Soloist Awards
1. Brendan Polk, piano / Florida State University, Brendan Polk Trio
2. Daniel Alameda, vibraphone / UNLV Latin Jazz Ensemble
3. Adam Schlozman, guitar / University of Missouri, Kansas City
4. Ana Bairrero, drums / USC Thornton School of Music Honors Combo

Conglomerate Big Band Division

Scholarships
35% of Tuition: Berklee College of Music Five Week Summer Program:
Ben Ring, drums / SFJAZZ High School All Stars

Full Tuition Lafayette Summer Jazz Workshop
Nathan Hocker, drums / American Music Program

Outstanding Soloist Awards
1. Ben Ring, drums / SFJAZZ High School All-Stars Orchestra
2. Matt Wong, piano / Jazzschool Monday Night Studio Band
3. Sam Chess, trombone / Tucson Jazz Institute Ellington Band
4. Robbie Lee, piano / Tucson Jazz Institute Ellington Band
5. Steve Motecucco, trumpet / American Music Program
6. Tyler Bauer, tenor sax / Tucson Jazz Institute Ellington Band

Middle School Big Band Division

Scholarships 
$300 – 2014 Brubeck Institute Jazz Camp Summer Camp
Sophie Pecher, trombone / Stanley Middle School

Outstanding Soloist Awards
1. Elliot Halpern, tenor sax / Eckstein Middle School
2. Anders Swanson, drums / Folsom Middle School
3. Katie Eichlin, trumpet / Sutter Middle School
4. Sean Bowman, clarinet / Eckstein Middle School

Outstanding Section Awards
Saxophone: Eckstein Middle School / Moc Escobedo, director
Trombone: Eckstein Middle School / Moc Escobedo, director
Trumpet: Stanley Middle School / Bob Athayde, director
Rhythm Section: Eckstein Middle School / Moc Escobedo, director

*will perform at the 57th Monterey Jazz Festival

 

MORE TO COME!

Share this page!