2018 Next Generation Jazz Festival Results

High School Big Band Division

First Place:
Northgate High School Jazz Band I*  5-PEAT WINNER! FIFTH CONSECUTIVE APPEARANCE AT MJF
Walnut Creek, Calif.
Greg Brown, director

Second Place:
Downey High School Jazz Band I* MJF DEBUT
Downey, Calif.
Corneliu Olariu, director

Third Place:
El Cerrito High School Jazz Ensemble* FIRST APPEARANCE AT MJF SINCE 1991
El Cerrito, Calif.
Keith Johnson, director

Cash awards in the High School Big Band Division have been donated by Joan & Duane Grubert and Bobbi & Larry Koonse in memory of John Rinaldo, a revered music teacher at Eagle Rock High School in Los Angeles. John inspired many of his music students, some of whom went on to become professional musicians.

High School Combo Division

First Place:     
Booker T. Washington High School for the Performing and Visual Arts Jazz Combo I* FIRST APPEARANCE AT MJF SINCE 2003
Dallas, Texas
Fred Sanders, director

Second Place:
Hamilton High School Jazz Ensemble A
Altadena, Calif.
Jim Foschia, director

Third Place:
Crossroads School Jazz "A" Band
Santa Monica, Calif.
Evan Avery, director

High School Vocal Division

First Place:
Valencia High School Two ‘N’ Four* FIRST-TIME WIN, 5TH CONSECUTIVE APPEARANCE AT MJF
Valencia, Calif.
Christine Tavares-Mocha, director

Second Place:
Folsom High School Jazz Choir I* 27TH CONSECUTIVE APPEARANCE AT NGJF; 20TH APPEARANCE AT MJF SINCE 1991
Folsom, Calif.
Curtis Gaesser, director

Third Place:
Los Angeles County High School for the Arts Vocal Ensemble
Los Angeles Calif.
Pat Bass, director

High School Vocal Soloist Division

First Place:
William Brandt* MJF DEBUT
Hamilton High School Academy of Music, Los Angeles, Calif.
William Brandt, director

Second Place:
Veronica Villarreal
Downey High School, Downey, Calif.
Veronica Villarreal, director

Third Place:
Valentina Shelton
Windward School, Los Angeles, Calif.
Valentina Shelton, director

High School Conglomerate Big Band Division

First Place:
SFJAZZ High School All-Stars Big Band* 5TH APPEARANCE AT MJF SINCE 2013
San Francisco, Calif.
Paul Contos, director

Second Place:
Colburn Jazz Workshop Big Band
Los Angeles, Calif.
Lee Secard, director

Third Place:
Stanford Jazz Workshop Miles Ahead Big Band 
Stanford, Calif.
Mike Galisatus, director

High School Conglomerate Combo Division

First Place:
Colburn Jazz Workshop Thursday Night Band* MJF DEBUT
Los Angeles, Calif.
Lee Secard, director

Second Place:
SFJAZZ High School All-Stars Jazz Combo
San Francisco, Calif.
Dann Zinn, director

Third Place:
Colburn Jazz Workshop Monday Night Band
Los Angeles, Calif.
Lee Secard, director

College Big Band Division

TIE: First Place:
University of Central Oklahoma Jazz Ensemble I* MJF DEBUT
Edmond, Okla.
Brian Gorrell, director
and
University of Denver Lamont Jazz Orchestra* MJF DEBUT
Denver, Colo.
Steve Wiest, director

Second Place:
University of Miami, Frost School of Music Frost Studio Jazz Band
Coral Gables, Fla.
Stephen Guerra director

Third Place
SAC State Jazz Ensemble
Sacramento, Calif.
Steve Roach, director

College Vocal Ensemble Division

First Place:
Western Michigan University Gold Company* MJF DEBUT
Kalamazoo, Mich.
Greg Jaspers, director

Second Place:
American River College Vocal Jazz Ensemble
Sacramento, Calif.
Arthur Lapierre, director

Third Place:
College of the Canyons Just Jazz
Santa Clarita, Calif.
Julie Lawson, director

College Combo Division

First Place:
University of Nevada, Las Vegas Honors Trio* MJF DEBUT
Las Vegas, Nev.
Dave Loeb, Director

TIE: Second Place:
Berklee Global Jazz Institute Amber Ensemble
Boston, Mass.
Marco Pignatero, director
and
California State University, Northridge Kairos
Northridge, Calif.
Matt Harris, director

Third Place:
The New School Improv Ensemble
New York, NY
Matt Wilson, director

*Appearing at the 61st Monterey Jazz Festival

AWARDS AND SCHOLARSHIPS:

High School Big Band Division

Scholarships

  • Berklee 50% Camp Scholarship
    Katie Webster, alto saxophone / Ballard High School
  • University of the Pacific - Brubeck Institute Camp Scholarship
    Michael Arnold, drums / Northgate High School
  • Stanford Jazz Workshop - Full Tuition Camp Scholarship
    Joey Curreri, trumpet / Hamilton High School

Outstanding Soloist Awards

  • Katie Webster, alto saxophone / Ballard High School
  • Michael Arnold, drums / Northgate High School
  • Erik Nelson, tenor saxophone / Albany High School
  • Juan Carballo, alto saxophone / Downey High School
  • Joey Curreri, trumpet / Hamilton High School
  • Ben Farahi, guitar / Hamilton High School

High School Combo Division

Scholarships

  • Berklee 50% Camp Scholarship
    Robert Gilliam, tenor saxophone / Booker T. Washington HSVPA

Outstanding Soloist Awards

  • Stone LaVelle, drums / Crossroads School
  • William Brandt, tenor sax / Hamilton High School Academy of the Performing Arts
  • Anna Abondolo, bass / Crossroads School
  • Dustin Weed, guitar / Booker T. Washington HSPVA

High School Vocal Ensemble Division

Scholarships

  • Berklee 50% Camp Scholarship
    Jasmine Lee, LACHSA

Outstanding Vocal Soloist Awards

  • Nino Cayabyab, Folsom High School
  • Damoyee Neroes, Booker T. Washington HSVPA
  • Jaden Lewis, Valencia High School

High School Conglomerate Big Band Division

Scholarships

  • Berklee 50% Camp Scholarships
    Ethan Avery, trumpet / Colburn Jazz Workshop

Outstanding Soloist Awards

  • Zach Schubert, piano / SFJAZZ High School All-Stars
  • Eric Nelson, tenor saxophone / SFJAZZ/Cosmic Conquerors
  • Daiki Nakajima, tenor saxophone / SFJAZZ High School All-Stars
  • Kevin Murray, drums / SFJAZZ High School All-Stars

High School Conglomerate Combo Division

Outstanding Soloist Awards

  • John Murray, Young Lions
  • Kate Williams, trumpet / SFJAZZ 
  • Jordan Reifkind, guitar / Colburn Monday Night
  • Dominick Branch, drums / American Music Program

College Big Band Division

Outstanding Soloist Awards

  • Matt Campbell, drums / University of Denver
  • Dylan Vessel, trumpet / University of Denver
  • Evan Drumm, trombone / University of Central Oklahoma
  • David Sneider, trumpet / University of Miami

College Combo Division

Outstanding Soloist Awards

  • Farayi Maler, voice / Berklee College of Music
  • Aidan Lombard, trumpet / Berklee College of Music
  • Luke Reeder, tenor sax / Cal State Northridge
  • Keelan Walters, guitar /Cal State Northridge

College Vocal Jazz Ensemble Division

Outstanding Soloist Awards

  • Ellie Dodaro / Miracosta College
  • Hannah Truckenbrod / Western Michigan
  • Max Smith / College of the Canyons

Middle School Big Band Division

Scholarships 

  • Brubeck Institute Jazz Camp Summer Camp
    August Beckman / Walnut Creek Intermediate

Outstanding Section Awards

  • Saxophone: Eckstein Middle School, Seattle, Wash. / Moc Escobedo, director
  • Trumpet: Walnut Creek Intermediate, Walnut Creek, Calif. / Rita Zigas-Brown, director
  • Trombone: La Paz Intermediate / Mission Viejo, Calif. / Daniel Robbins, director
  • Rhythm Section: Oak Middle School / Robert Harrel, director