Congratulations to the 2013 Next Generation Jazz Festival Top Groups!

2013 Results

High School Big Band Division Results

First Place:
Folsom High School Jazz Band I*
Folsom, CA
Curtis Gaesser, director

Second Place:
Los Angeles County High School for the Arts*
Los Angeles, CA
Jason Goldman, director

Third Place:
Rio Americano High School AM*
Sacramento, CA
Josh Murray, director

High School Combo Division Results

First Place:
Berkeley High School Combo A*
Berkeley, CA
Sarah Cline, director

Second Place (TIE)
Las Vegas Academy Trio
Las Vegas, NV
Patrick Bowen, Director

Fresco Arts Academy Quartet
Eagle, ID
Kendall Nielsen, director

Third Place:
Las Vegas Academy Quartet
Las Vegas, NV
Patrick Bowen, director

High School Vocal Division Results

First Place:
Booker T. Washington High School for the Performing and Visual Arts Dallas, TX
Kent Ellingson, director

Second Place:
Folsom High School Jazz Choir I*
Sacramento, CA
Curtis Gaesser, director

Third Place:
Los Angeles County High School for the Arts
Los Angeles, CA
Pat Bass, director

Open Combo Division Results

First Place:
Fantastic Planet*
Northridge, CA
Gary Pratt, director

Second Place:
Victor San Pedro Trio
Northridge, CA
Gary Pratt, director

Third Place:
University of Nevada, Las Vegas Latin Jazz Ensemble
Las Vegas, NV
Uli Geissendoerfer, director

Conglomerate Big Band Division Results

First Place:
SFJAZZ High School All-Stars Orchestra*
San Francisco, CA
Paul Contos & Claire Phillips, directors

Second Place
American Music Program / Pacific Crest Jazz Orchestra
Portland, OR
Thara Memory, director

Third Place:
Metropolitan Youth Symphony Orchestra
Portland, OR
Derek Sims, director

College Big Band Division Results

First Place:
USC Thornton Jazz Orchestra*
Los Angeles, CA
Bob Mintzer, director

Second Place:
University of Nevada,Las Vegas Jazz Ensemble I
Las Vegas, NV
David Loeb & Nathan Tanouye, directors

Third Place:
Azusa Pacific University
Azusa, CA
David Beatty, director

College Vocal Ensemble Division Results

First Place:
Mt. San Antonio College “Singcopation”*
Walnut, CA
Bruce Rogers, director

Second Place:
West Valley College “Synchronicity”
Saratoga, CA
Michelle Hawkins, director

Third Place:
College of the Canyons “Just Jazz”
Valencia, CA
Julie Lawson, director

*Performing at the 56th Monterey Jazz Festival, September 20-22, 2013

 

High School Combo Division Awards

35% Berklee Five-Week Summer Performance Program
Johnny Weger, drums, Santa Barbara High School (Santa Barbara, CA)
Full-Tuition Lafayette Summer Music Jazz Workshop
Hugo Shiboski, tenor saxophone (Berkeley High School) Berkeley, CA

Outstanding Soloist Awards
1. Michael Orenstein, piano (Berkeley High School Combo A) Berkeley, CA
2. John Keuch, tenor saxophone (Las Vegas Academy Qt) Las Vegas, NV
3. Joel Wenhardt, piano (Orange County School of the Arts) Santa Ana, CA
4. Micah Stevens, guitar (Fresco Arts Academy Quartet) Eagle, ID

High School Vocal Division Awards

50% Berklee Five-Week Summer Performance Program
Colby Ewatuya, vocals (Booker T. Washington) Dallas, TX

Outstanding Soloist Awards
1. Elliott Skinner, vocals (Booker T. Washington) Dallas, TX
2. Lilliana Villines, vocals (LA County HS for the Arts) Los Angeles, CA
3. Brianna Rancour-Ibarra, vocals (LA County HS for the Arts) LA, CA
4. Melissa Brausch, vocals (Folsom High School) Folsom, CA

High School Big Band Division Awards

50% Berklee Five-Week Summer Performance Program
Amanda Albini, drums (Marin School of the Arts) Novato, CA
University of the Pacific / Brubeck Institute Jazz Camp
Aaron Shaw, trumpet (LA County HS for the Arts) Los Angeles, CA
Full-Tuition Lafayette Summer Music Jazz Workshop
Kevin Person Jr., tenor saxophone (Buchanan High School) Clovis, CA

Outstanding Soloist Awards
1. Amanda Albini, drums (Marin School of the Arts) Novato, CA
2. Howard Dietz, alto sax (Valley Christian High School) San Jose, CA
3. Jesse Alvarez, guitar (Las Vegas Academy) Las Vegas, NV
4. Andrew Stephens, trumpet (Rio Americano High School) Sacramento, CA
5. Eric Nakanishi, alto sax (Northgate High School) Walnut Creek, CA

Open Combo Division Awards

Outstanding Soloist Awards
1. Max Acree, trombone (UNLV Latin Jazz Ensemble) Las Vegas, NV
2. Tanner Dawson, tenor sax (Fantastic Planet) Northridge, CA
3. Andres Salazar, drums (Fantastic Planet) Northridge, CA
4. Victor San Pedro, guitar (Victor San Pedro Trio) Northridge, CA

Conglomerate Big Band Division Awards

35% Berklee College Five-Week Summer Performance Program
Noah Conrad, trumpet (Metropolitan Youth Symphony) Portland, OR
Full-Tuition Lafayette Summer Jazz Camp
Jeff Brown, tenor sax (Jazzschool Monday Night Studio Band) Berkeley, CA

Outstanding Soloist Awards
1. Logan Kane, bass (SFJAZZ High School All-Stars Orchestra) SF, CA
2. Aaron Reihs, tenor sax (Metropolitan Youth Symphony Jazz Orchestra) Portland, OR
3. Michael Orenstein, piano (Jazzschool Monday Night Studio Band) Berkeley, CA

College Vocal Jazz Ensemble Division Awards

Outstanding Soloist Awards
1. Zach Yaholkovsky (West Valley College Jazz Singers) Saratoga, CA
2. Tama Shutts (Mt. San Antonio College) Walnut, CA
3. Natalie Mendoza (College of the Canyons) Valencia, CA
4. Danny Jaramillo (College of the Canyons) Valencia, CA

College Big Band Division Awards

Outstanding Soloist Awards
1. Andris Mattson, composition/flugelhorn (USC Thornton) LA, CA
2. Julian Tanaka, tenor saxophone & clarinet (UNLV) Las Vegas, NV
3. Cody Kleinhaus, trombone (Fullerton College) Fullerton, CA
4. Andrew Boyle, drums (USC Thornton School of Music) LA, CA
5. Erik Hughes, trombone (USC Thornton School of Music) LA, CA

Middle School Division Awards

UOP Scholarship / Brubeck Institute Jazz Camp
Brendan Sick, trumpet (Folsom Middle School) Folsom, CA
Stanford Jazz Workshop Scholarship
Liam Reece, drums (Oak Middle School) Los Alamitos, CA

Outstanding Soloist Awards
1. Veola Sun, piano (Sutter Middle School) Folsom, CA
2. Chetan Giduturi, soprano sax (Folsom Middle School) Folsom, CA
3. Jakob Keibach, trombone (La Paz Intermediate) Mission Viejo, CA

Outstanding Section Awards
Saxophone: Folsom Middle School / Folsom, CA
Trombone: Folsom Middle School / Folsom, CA
Trumpet: Stanley Middle School / Lafayette, CA
Rhythm Section: Oak Middle School / Los Alamitos, CA

Share this page!