2019 Next Generation Jazz Festival Results

High School Big Band Division

First Place:
Downey High School Jazz Band I*
FIRST WIN, SECOND APPEARANCE AT MJF

Downey, Calif.
Corneliu Olariu, director

Second Place:
Rio Americano High School AM Jazz Ensemble* 
17TH APPEARANCE AT MJF SINCE 1988
Sacramento, Calif.
Josh Murray, director

Third Place:
Northgate High School Jazz Band I*  
SIXTH CONSECUTIVE APPEARANCE AT MJF
Walnut Creek, Calif.
Greg Brown, director

High School Combo Division

First Place:
Hamilton High School Academy of Music Jazz Ensemble A*
FIRST WIN SINCE 2011, SECOND APPEARANCE AT MJF

Los Angeles, Calif.
Jim Foschia, director

Second Place:
Rio Americano High School Children Hearing Music
Sacramento, Calif.
Josh Murray. director

Third Place:
Crossroads School Jazz "A" Band
Santa Monica, Calif.
Evan Avery, director

High School Vocal Division

First Place:
Valencia High School Two N' Four*
SECOND-TIME WIN, 6TH CONSECUTIVE APPEARANCE AT MJF

Valencia, Calif.
Christine Taveres-Mocha, director

Second Place:
Folsom High School Jazz Choir*
Folsom, Calif.
Curtis Gaesser, director

Third Place:
Mead High School Surround Sound
Spokane, Wash.
Mike Saccomanno, director

High School Vocal Soloist Division

First Place:
Zion Dyson, The Bishop's School*
MJF DEBUT

San Diego, Calif.

Second Place:
Rebecca Ramirez, Downey High School
Downey, Calif.

Third Place:
Samantha Spector, Winward School
Los Angeles, Calif.

High School Conglomerate Big Band Division

First Place:
SFJAZZ High School All-Stars Big Band*
THREE-PEAT; SIXTH APPEARANCE AT MJF SINCE 2013

San Francisco, Calif.
Paul Contos, director

Second Place:
Colburn Jazz Workshop Big Band
Los Angeles, Calif.
Lee Secard, director

Third Place:
Tucson Jazz Institute Ellington Big Band
Tucson, Ariz.
Johnathan Black, director

High School Conglomerate Combo Division

First Place:
Tucson Jazz Institute Concord Combo*
FIRST WIN SINCE 2014

Tucson, Ariz.
Brice Winston, director

Second Place:
Colburn Jazz Workshop Thursday Night Band
Los Angeles, Calif.
Lee Secard, director

Third Place:
Young Lions Jazz Conservatory New Soil Ensemble
San Diego, Calif.
Gilbert Castellanos, director

College Big Band Division

First Place:
Centro Cultural Costarricense Norteamericano Jazz Orchestra*
MJF DEBUT

San Jose, Costa Rica
Carlomagno Araya, director

Second Place:
University of Southern California Thornton Jazz Orchestra
Los Angeles, Calif.
Bob Mintzer, director

Third Place:
University of Nevada, Las Vegas Jazz Ensemble I
Las Vegas, Nev.
Dave Loeb/Nathan Tanouye, director

College Vocal Ensemble Division

First Place:
California State University, Long Beach Pacific Standard Time*
FIRST WIN SINCE 2014, FOURTH WIN OVERALL

Long Beach, Calif.
Christine Helferich Guter, director

Second Place:
University of Miami Frost School of Music Vocal Jazz I
Coral Gables, Fla.
Kate Reid, director

Third Place:
Sacramento State Vox Now
Sacramento, Calif.
Gaw Vang Williams, director

College Combo Division

First Place:
Columbia University Jazz Combo*
MJF DEBUT
New York, N.Y.
Bruce Barth, director

Second Place:
University of Miami Frost School of Music Stamps Quintet
Coral Gables, Fla.
Chuck Bergeron, director

Third Place:
California State University, Northridge Amanda Hamilton Group
Northridge, Calif.
Matt Harris, director

*Appearing at the 62nd Monterey Jazz Festival

AWARDS AND SCHOLARSHIPS:

High School Big Band Division

Scholarships

Berklee 50% Camp Scholarship

  • Ethan Pires, trumpet / Northgate High School

University of the Pacific – Pacific Jazz Camp Partial Scholarship

  • Ilai Macaggi, trombone / Green Valley High School

Stanford Jazz Workshop - $1000 Camp Scholarship

  • Juan Caraballo, alto saxophone / Downey High School

Outstanding Soloist Awards

  • Isaac Coyle, bass / El Cerrito High School
  • Marcello Pajoh-Casco, alto saxophone / Northgate High School
  • Grady Flamm, trumpet / Rio Americano High School
  • Jett Lim, trombone / Albany High School

High School Combo Division
Scholarships

Berklee 50% Camp Scholarship

  • Aiden Pratte, bass / Northgate High School

Outstanding Soloist Awards

  • Edward Sarabia, tenor saxophone / Hamilton High School
  • Dalton Hayse, piano / Hamilton High School
  • Carson Grimes, drums / Rio Americano High School
  • Ethan Avery, trumpet / Crossroads High School
  • Dario Bizio, bass / Hamilton High School

High School Vocal Ensemble Division
Scholarships

Berklee 50% Camp Scholarship

  • Rebecca Ramirez, Downey High School

Outstanding Vocal Soloist Awards

  • Kaitlyn Ward / Mead High School
  • Sophia Bellefeuille / Valencia Two N’ Four
  • Damoyee Nerroes / Booker T. Washington HSPVA

High School Conglomerate Big Band Division
Scholarships

Berklee 50% Camp Scholarship

  • Jazmin Harvey, piano / Tuscon Jazz Institute

Outstanding Soloist Awards

  • Ethan Hong, trumpet / Colburn Jazz Workshop
  • Henry Plumb, drums / SFJAZZ
  • Anna Fortuna, vibes / Colburn Jazz Workshop
  • Daiki Nakajima, tenor saxophone / SFJAZZ

High School Conglomerate Combo Division

Outstanding Soloist Awards

  • Mark Yorihiro, tenor saxophone / Colburn Thursday Night Band
  • Anna Fortuna, vibes / Colburn Thursday Night Band
  • Gianna Pendregon, violin / Colburn Thursday Night Band
  • Andrew Gionnetti, alto saxophone / Tuscon Jazz Institute
  • Alvin Paige, tenor saxophone / Young Lions Jazz Conservatory

College Big Band Division
Outstanding Soloist Awards

  • Aaron Janik, trumpet / USC Thornton
  • Michael Hoffman, drums / UNLV
  • Vaughn Craddock, drums / University of Kansas
  • Dan Foster, trumpet / UNLV
  • Patrick Hogen, piano / UNLV

College Combo Division
Outstanding Soloist Awards

  • Liam Broderick, guitar / Columbia University
  • Myles Martin, drums / California State University, Northridge
  • Aaron Kranzler, alto saxophone / Columbia University
  • Daniel Mesko, drums / Columbia University
  • Joseph Block, piano / Columbia University

College Vocal Jazz Ensemble Division
Outstanding Soloist Awards

  • Ryan Clark, UOP Pacific Vocal Jazz
  • Logan Smith, University of Miami Frost School of Music
  • Elizabeth Unpingco, Sacromento State University

Middle School Big Band Division
Scholarships

Brubeck Institute Jazz Camp Summer Camp

  • Nick Gerrard / La Paz Intermediate

Outstanding Section Awards

  • Saxophone: Sutter Middle School, Folsom, Calif. / John Zimny, director
  • Trumpet: Lamar Middle School, Austin, Tx. / Raul Escobedo, director
  • Trombone: Folsom Middle School, Folsom, Calif. / John Zimny, director
  • Rhythm Section: Oak Middle School / Robert Harrell, director